„POLACY NA WSCHODZIE. NASZE ZOBOWIĄZANIE”.NAUKA PILOTAŻU W PRAKTYCE

2Projekt „Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie”, realizowany przez Fundację Energia dla Europy oraz sponsora Strategicznego Fundację PZU, jest skierowany głównie do nauczycieli, którzy chcą wzbogacić swój warsztat poprzez bezpośredni kontakt z naszymi rodakami zza wschodniej granicy. Spotkanie z Generalnym Konsulem RP we Lwowie, wykład byłego posła do Parlamentu Europejskiego i wiceministra spraw zagranicznych, poznanie działalności Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, rozmowa z dziennikarką Radia Lwów – to najważniejsze punkty wyjazdu szkoleniowego, w którym brały udział studentki Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w maju 2017 r. Ich udział w projekcie polegał na merytorycznym i organizacyjnym wsparciu wszystkich działań związanych z dobrym przygotowaniem spotkań oraz współpracy z hotelem. Studentki, które biegle władają językiem ukraińskim, angielskim i polskim pomagały uczestnikom wyjazdu w komunikowaniu się, ale przede wszystkim pilotowały grupę.

Autorom projektu przyświeca przekonanie, że najważniejszym fundamentem dla formowania postawy otwartości wobec Polaków ze Wschodu powinna być rzetelna, wieloaspektowa wiedza dotycząca ich historii, tożsamości oraz wkładu w życie naukowo-kulturalne społeczności, w których przyszło im funkcjonować. Kwestia ta nabiera szczególnie istotnego znaczenia m.in. w kontekście coraz częstszych apeli dotyczących wzmocnienia procesu repatriacyjnego. O tych i innych zagadnieniach mówili m.in. Jakub Kajmowicz – prezes Fundacji Energia dla Europy, Janusz Balicki – prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi oraz Łucja Kowalska – dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie. Kolejnym punktem spotkania była rozmowa z dziennikarką Radia Lwów, Weroniką Pazdej oraz wykład Władka Kuczyńskiego, 22-letniego Polaka z Zimnej Wody, który walczy na wschodzie Ukrainy.

Uczestnicy II edycji projektu pojechali też do Brzuchowic, gdzie odbyła się „Lwowska Majówka 2017”. Dużym przeżyciem było spotkanie z Generalnym Konsulem RP we Lwowie Rafałem Wolskim, który opowiadał m.in. o otrzymaniu Karty Polaka. O relacjach polsko-ukraińskich mówił też w swoim wykładzie dr Paweł Kowal – poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, fundator FEDE, wiceminister spraw zagranicznych. Zwieńczeniem wizyty na Ukrainie był wieczorny spacer po zabytkowych uliczkach Starego Miasta oraz obejrzenie spektaklu „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim.

Studentki naszej uczelni doskonale poradziły sobie z licznymi obowiązkami i sprawdziły się w roli pilotek podczas drugiej edycji projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”. Przekonały się, że warto wykorzystać szanse, jakie stwarza uczelnia i uczyć się przyszłej profesji w praktyce. Jak twierdzą, to dzięki WSTiE mogą świadomie kształtować drogę zawodową już od pierwszego roku studiów oraz łączyć solidne wykształcenie z doświadczeniem zdobywanym w trakcie studiów.

1pasek