O PRZYJAŹNI POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ W MURACH WSTIE

zajawkaTadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski – te nazwiska znane są niemal każdemu obywatelowi Stanów Zjednoczonych. Wzajemne relacje Polski i USA to jednak znacznie więcej niż pamięć historyczna – to 100 lat współpracy, dialogu i walki o ciągłe ulepszanie międzynarodowej przestrzeni publicznej. Z okazji tej okrągłej rocznicy, w dniu 18 kwietnia 2018 roku WSTiE miała przyjemność oraz zaszczyt gościć w swoich murach Pam DeVolder – konsula Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Nasza uczelnia od lat utrzymuje ścisłe stosunki z USA. Współpracujemy z tamtejszymi uczelniami wyższymi, a także parkami narodowymi. USA to kraj, który osiągnął bardzo wiele w zakresie ochrony przyrody i obsługi rynku turystycznego, dlatego z każdego wyjazdu studyjnego nasza kadra przywozi nowe inspiracje i nowe umiejętności. – opowiadała Maria Grzechynka, kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, witając gości z krakowskiego konsulatu. Jak podkreśliła, ważne jest jednak także to, że Amerykanie z podziwem patrzą również na nasze osiągnięcia, doceniają nasze know-how i chętnie czerpią z naszego doświadczenia. Korzystając z okazji z radością mogę ujawnić, że już wkrótce nasza uczelnia rozpocznie nowy, międzynarodowy projekt edukacyjny, realizowany we współpracy z naukowcami z USA – dodała.

Słów uznania dla polskiego wkładu w ulepszanie przestrzeni międzynarodowej nie kryła też pani konsul, która - dziękując Polsce za 100 lat owocnej współpracy politycznej, gospodarczej, militarnej i kulturowej - opowiedziała studentom o licznych świadectwach tych bilateralnych stosunków. Jak zauważyła Pam DeVolder, 14 punktów, przedstawionych przez prezydenta Woodrowa Wilsona 8 stycznia 1928 roku, które dało początek oficjalnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w sprawę polskiej niepodległości po I wojnie światowej, było dopiero wstępem do budowania długofalowej relacji. Jak stwierdziła, każdy kolejny prezydent nie bez powodu odwiedzał Polskę – zawsze zdawano sobie sprawę z jej znaczenia oraz potencjału. Pani konsul szczegółowo omówiła także tzw. Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States of America – 11 tomów, zawierających podpisy Polaków, którzy w ten symboliczny sposób zadeklarowali wsparcie dla współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Pam DeVolder prognozuje, że doskonała współpraca ekonomiczna (inwestycje USA w Polsce o wartości 42 mld USD), a także polityczna i militarna (współpraca w ramach NATO) nie jest zrządzeniem przypadku. Jak zauważyła, Polaków i Amerykanów wiele łączy – jesteśmy ludźmi którzy mają wielkie marzenia i którzy chcą zmieniać świat na lepsze, w duchu demokracji. Nie mam wątpliwości, nasze kraje czeka kolejne 100 lat doskonałej współpracy – dodała Maria Grzechynka, dziękując delegacji amerykańskiej za wizytę w Suchej Beskidzkiej.

pasek 1