„INWESTUJ W SIEBIE” – MIĘDZYNARODOWA WYMIANA STUDENCKA W WSTIE

zajawkaNajlepsza inwestycja to inwestycja w siebie, a każdy rodzaj takiej inwestycji  procentuje na przyszłość. O tym przekonali się uczestnicy międzynarodowego spotkania – studenci polscy, litewscy i węgierscy – którzy w listopadzie 2017 r. w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii wymieniali doświadczenia oraz uczestniczyli w twórczych warsztatach. Po hasłem „Inwestuj w siebie” zastanawiali się, czy można nauczyć się przedsiębiorczości, zwiedzali Kraków i Małopolskę, uczestniczyli w europejskich wieczorach przedsiębiorczości.Organizatorem spotkania była Fundacja Edukacja, Zdrowie, Rozwój, zaś partnerami wydarzenia młodzi ludzie z Litwy oraz  Węgier. 48-osobowa grupa studentów miała do zrealizowania bardzo ambitny i urozmaicony program.

Kulturowy kontekst przedsiębiorczości to ciągle wypadkowa historii i doświadczeń narodowych. Uczestnicy międzynarodowego spotkania podczas paneli dyskusyjnych starali się skonfrontować perspektywę polską, litewską oraz węgierską i rozmawiali o kulturze organizacyjnej narodów, kapitale kulturowym i rodzimej tradycji przedsiębiorczości. Przedsiębiorczość zazwyczaj kojarzy się z biznesem, jednak to nie tylko umiejętność prowadzenia własnej firmy, ale przede wszystkim zestaw kompetencji przydatnych w życiu codziennym. To zarówno umiejętność współpracy, krytyczne myślenie, inicjatywa, kreatywność oraz elastyczność i potrzeba samokształcenia. W ocenie uczestników spotkania dostosowanie się do zmian zachodzących na rynku wymaga nieustannego kształcenia  – nabywania poszukiwanych i wysoko cenionych umiejętności. Młodzi ludzie powinni być przygotowani, niezależnie od obranej drogi zawodowej. W trakcie swojej kariery zawodowej będą zmuszeni do ciągłego podnoszenia kompetencji i doskonalenia. Europejskie wieczory przedsiębiorczości i wymiana doświadczeń uświadomiły studentom, jak cenne są umiejętności, które zdobywają w procesie kształcenia.

pasek1

Szczypta historii, odrobina relaksu, garść adrenaliny i piękna przyroda do smaku – tego wszystkiego mieli okazję spróbować uczestnicy międzynarodowego spotkania. Zwiedzili Suchą Beskidzką, ale również prastary Kraków. Miasto z tradycjami i dostojne, ale jednocześnie tętniące życiem, gdzie przeszłość miesza się  z teraźniejszością, zaś  historia z nowoczesnością.

Przełamywanie barier w rozmowach jest dobrą nauką na przyszłość. To cenne doświadczenie, które uczy komunikacji, nowego spojrzenia na innych i walki ze stresem. Integralną częścią międzynarodowego spotkania był humor, nie mogło więc zabraknąć lapsusów językowych. Był „Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie”, węgierskie  „Az ipafai papnak fapipája van, ezért az ipafai papi pipa papi fapipa” oraz litewskie „Sešios žąsys su šešiais žąsyčiais”. Europejski wieczór integracji uznano za bardzo udany. Okazało się, iż nasze poczucie humoru, silnie związane z optymizmem, jest podobne. Czasem nawet mówi się o zmyśle optymizmu i poczucia humoru. Osobom, które potrafią patrzeć na swe kłopoty nieco „z boku” i z „przymrużeniem oka” jest łatwiej. Uśmiech pomaga w osiąganiu sukcesów zawodowych i życiu osobistym, w odreagowywaniu sytuacji stresowych, a co za tym idzie, utrzymaniu lepszego zdrowia i kondycji psychofizycznej. Tak więc wspólny śmiech był z pewnością inwestycją w siebie.

„Europa nie może być zamknięta dla samej siebie. Ona musi być otwarta na innych i gotowa do dialogu i współpracy ze wszystkimi’’. Te słowa Jan Paweł II skierował do Hiszpanów zgromadzonych na placu w Madrycie 2003 roku. I nadal są one aktualne. Kraje które współpracują ze sobą w zakresie gospodarki, nauki i kultury, rozwijają się znacznie szybciej i wszechstronniej niż kraje pozostające w izolacji. To właśnie młodzi ludzie pełni pasji są szansą na budowanie nowej lepszej Europy. Małopolska przygoda, pod wiele mówiącym przesłaniem „Inwestuj w siebie” stworzyła niepowtarzalną możliwość poznania kultur i tradycji innych państw, a to w istocie przekłada się na fakt bycia przez młodych ludzi obywatelami Europy. Inwestycja w siebie to nic innego jak ciągłe rozwijanie swoich umiejętności i zdolności, poznawanie nowych rzeczy, ale też ulepszanie tych, z którymi mieliśmy już jakiś kontakt. Nasze życie, a co za tym idzie również nasz sukces, zależy właśnie od nas i tego, jak się widzimy. Wyjeżdżając z Suchej Beskidzkiej wszyscy stwierdzili: do zobaczenia,  viszont látásra, iki.

pasek2