GOŚCIE Z INHOLLAND UNIVERSITY W HAARLEM W WSTIE

1Inholland University w Haarlem w Holandii, podobnie jak Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, stawia na umiędzynarodowienie. Uczelnia działająca w północno-zachodniej części Królestwa Niderlandów nie tylko kształci wielu studentów z zagranicy, ale też aktywnie współpracuje z uniwersytetami i szkołami wyższymi z całego świata. W myśl zasady, że najlepszym sposobem na przygotowanie studentów do przyszłej pracy w środowisku międzynarodowym jest zapoznanie ich z nim podczas studiów, młodzież chętnie uczestniczy w mobilnościach. W ramach takiego praktycznego wyjazdu 60-osobowa grupa studentów turystyki z Haarlem gościła 6 grudnia w WSTiE. Poznawali uroki miasta, zwiedzili siedzibę uczelni, ale przede wszystkim zainteresowali się nowatorskim projektem – MBA in Tourism – studiami wyższego kształcenia specjalistycznego, z międzynarodową akredytacją American Higher Learning Comission.

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz Uniwersytet Antioch – amerykański specjalista w zarządzaniu strategicznym i przywództwie – uruchomiły nabór na studia MBA w Turystyce. Młodzi Holendrzy, na spotkaniu z władzami naszej uczelni, dowiedzieli się, że to studia wyższego kształcenia specjalistycznego, prowadzone w całości w języku angielskim, obejmujące nie tylko wiele tradycyjnych obszarów MBA, takich jak: przywództwo, etyka, rachunkowość, marketing i zarządzanie, ale także zgłębiające nowoczesną gospodarkę turystyczną. Studenci, którzy przyjechali, aby poznać uroki Małopolski, ale przede wszystkim nawiązać współpracę międzyuczelnianą, byli żywo zainteresowani programem MBA, w którym także oni mogą wziąć udział. Gwarantuje to nowoczesna formuła studiów – międzynarodowe partnerstwo, innowacyjny program, zajęcia online oraz możliwość uczenia się od światowej klasy ekspertów.

Ważną częścią spotkania była dyskusja w gronie studentów i kadry akademickiej na temat kształcenia kadr dla branży turystycznej. Studenci naszej uczelni oraz goście z Holandii mieli też czas na rozmowy indywidualne, nawiązanie nowych znajomości, podzielenie się doświadczeniem oraz wiedzą. Wszystko to odbywało się w niezwykle miłej atmosferze, jaka związana jest mikołajkami. Święty Mikołaj, który do brzegów Holandii – jak przystało na kraj żeglarzy – przypływa na łodzi, do siedziby WSTiE przyszedł na piechotę, ale hojnie obdarował młodzież słodkimi prezentami.

Program wizyty zachwycił gości, którzy nie szczędzili pochwał skierowanych pod adresem WSTiE i podziękowań za gościnne przyjęcie złożonych na ręce Kanclerz Marii Grzechynki. Mamy nadzieję, że wizyta zaowocuje porozumieniem o współpracy naszej uczelni z Inholland University w Haarlem, ciekawymi projektami z korzyścią dla obu stron, ale przede wszystkim dla absolwentów Wydziału Turystyki i Rekreacji – przyszłych pracowników sektora turystycznego.