Design Thinking - przedsiębiorczość przyszłości rodzi się w WSTiE

DESIGN THINKING – PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ PRZYSZŁOŚCI RODZI SIĘ W WSTIE!

zajawkaJak tworzyć kierunki studiów, by absolwenci znaleźli pracę w każdym kraju i każdej kulturze? Jak tworzyć inkubatory przedsiębiorczości, dzięki którym każdy pomysł na biznes ma szansę przerodzić się w obiecujący start-up? I wreszcie jak działać, by świadomie wykorzystywać wszystkie szanse, które oferuje optymalna ścieżka rozwoju zawodowego? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy międzynarodowego spotkania warsztatowego w WSTiE.

DESIGN THINKING – PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ PRZYSZŁOŚCI RODZI SIĘ W WSTIE!

Przyszłość zaczyna się teraz

Design Thinking jako narzędzie praktycznego wparcia rozwoju biznesu i nauki w oparciu o międzynarodowe partnerstwo akademickie: polsko – włosko – angielsko – węgierskie to pionierski projekt, który podjęła WSTiE wraz ze swoimi zagranicznymi partnerami. Trwające w naszej siedzibie w dniach 3-8 listopada spotkanie było kolejnym etapem działań, prowadzących do ambitnego celu – stworzenia fundamentów pod przedsiębiorczość przyszłości. Uczestnicy warsztatów zajęli się badaniem marek pod kątem kreowania wizerunku i reputacji w określonej grupie odbiorców, a także opracowywaniem praktycznych zastosowań zasad filozofii przedsiębiorczości, zaprezentowanych przez University of Central Lancashire. Nie zabrakło także praktycznych ćwiczeń, twórczych gier zespołowych oraz obserwacji uczestniczących, które zorganizowane zostały w Muzeum Auschwitz-Birkenau i Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy.

Siła przedsiębiorczości tkwi w grupie

Przedsiębiorczość rodzi się z networkingu i wymiany doświadczeń różnych grup zawodowych, kulturowych i wiekowych, dlatego wśród uczestników znaleźli się zarówno studenci, kadra akademicka, jak i przedsiębiorcy. Struktura uczestników spotkania umożliwiła bardzo efektywną pracę nad głównymi założeniami, szczególnie w kontekście relacji nauka – biznes. Wspólnie spędzony czas dał wyjątkowe możliwości kreowania nowych pomysłów i opracowania scenariuszy zajęć dydaktycznych, które będą mogły być wykorzystane w przyszłości w procesach dydaktycznych skierowanych do studentów oraz przedsiębiorców – podkreśla dr Marek Nocoń, koordynator projektu, odnosząc się do celów długoterminowych. Te którkoterminowe zostały już bowiem osiągnięte – studenci uzyskali sporą porcję motywacji i inspiracji, pracownicy naukowi dostrzegli nowe możliwości nawiązania współpracy badawczo-naukowej oraz publikacji, przedsiębiorcy zbudowali kontakty z nowymi, potencjalnymi partnerami, a także poznali spojrzenie na przedsiębiorczość z punktu widzenia kadry akademickiej i studentów.

Podsumowując wydarzenie, Maria Grzechynka, kanclerz WSTiE powiedziała: Każda podróż – i sukces w biznesie – zaczyna się od małych kroków. Nasza uczelnia, poprzez organizację zakończonych właśnie warsztatów, pomogła wielu osobom i grupom postawić kilka tych pierwszych kroków, które okazały się przełomowe i zainspirowały wszystkich do podjęcia dalszej podróży w stronę Design Thinking.