ĆWICZENIA TERENOWE – BABIA GÓRA 2017

zajawkaCzym byłyby studia na Wydziale Turystyki i Rekreacji bez wyprawy do Babiogórskiego Parku Narodowego i zdobycia „Królowej Beskidów”? Wyjście na najwyższy pozatatrzański szczyt w Polsce to obowiązkowy punkt kształcenia praktycznego w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii. Zajęcia praktyczne w przepięknych Beskidach są rokrocznie nie tylko sprawdzianem kondycji, ale także doskonałą okazją do integracji studentów i kadry naszej uczelni. Jesienna aura i prawie puste o tej porze roku szlaki zapewniają niezapomniane wrażenia oraz wiele pamiątkowych zdjęć.

Smak wysokogórskiej przygody studenci I i II roku studiów stacjonarnych poczuli 21 października 2017 roku, wybierając się na ćwiczenia terenowe na Babiej Górze. Z racji swojej wysokości góra jest zdecydowanie godna  zdobycia, gdyż oferuje prawdziwie wysokogórską wspinaczkę nagrodzoną wspaniałymi widokami. Część uczestników warsztatów zdobywała „Królową Beskidów”, ruszając z Przełęczy Krowiarki dwoma szlakami – czerwonym i żółtym, zaś pozostali zdobyli górę szlakiem zielonym, wychodząc z Zawoi. Studenci łącznie pokonali około 11 kilometrów.

Podczas praktycznych warsztatów terenowych studenci aktywnie uczestniczyli w organizacji i obsłudze ćwiczeń. Warsztaty umożliwiły im zdobycie wielu interesujących informacji na temat tego przepięknego zakątka Beskidów. Pokryta głazami kopuła szczytowa Babiej Góry tradycyjnie nosi nazwę Diablak. Szczyt Diablaka jest centralnym punktem Babiogórskiego Parku Narodowego, który powstał w 1954 roku. Można tam spotkać m.in. rysia, niedźwiedzia brunatnego, wilka, jelenia, a także sarnę. Babia Góra stanowi najwyższe wzniesienie Beskidów (1725 m. n.p.m) i wyraźnie wyróżnia się wśród okolicznych wyniosłości. O jej wyjątkowości decyduje m.in. krajobraz alpejski z kosodrzewinami i gołoborzami, jak również bogactwo przyrody. To jedyne miejsce w Beskidach, w którym na stosunkowo niewielkim obszarze można zobaczyć dobrze rozwinięte żleby, pola rumoszu skalnego oraz jeziorka osuwiskowe. Poza tym jest to szczyt o historycznym znaczeniu dla turystyki polskiej, niemieckiej, węgierskiej i słowackiej, a także dla nauki – od zawsze przyciągający botaników, geologów i innych badaczy. Górę rocznie odwiedza ok. 120 tysięcy turystów.

Pogoda niestety nie rozpieszczała, uczestników warsztatów, ale trudno się dziwić, gdyż góra nosi również nazwę „Matka Niepogód”. Tylko przy dobrej pogodzie ze szczytu góry można podziwiać przepiękną panoramę obejmującą m.in. całe Tatry, Podhale, polską i sporą część słowackiej Orawy, Beskid Żywiecki z masywem Pilska oraz Beskid Śląski. Jak stwierdzili uczestnicy warsztatów, to istotny powód, by wybrać się po raz kolejny na szczyt Diablika. Teraz przed nimi kolejne zadanie – interesująca relacja z jednodniowej górskiej wyprawy. Liczymy na ich inwencję i kreatywność, a najciekawszą i najlepszą pracę nagrodzimy nie tylko bardzo dobrą oceną, ale również opublikujemy na stronie internetowej uczelni.

pasek1