ABSOLWENTKA WSTIE NA REJSIE NIEPODLEGŁOŚCI DOOKOŁA ŚWIATA

na www REJSPo 888 godzinach żeglugi, przebyciu 3721 mil morskich, odwiedzeniu Singapuru, Hongkongu, Osaki i Kioto absolwentka WSTiE zakończyła swoją przygodę na „Darze Młodzieży”. Wraz z innymi młodymi ambasadorami naszego kraju brała udział w paradzie rejowej, organizowała wystawy, spotkania i oprowadzała gości, by … pokazać światu, jaka Polska jest piękna! Zdobywała żeglarskie szlify, zwiedzała największe azjatyckie miasta portowe, a w wolnym czasie podziwiała gwiezdne konstelacje, świecący plankton, latające ryby i skrzydlatych pasażerów na gapę. Jak podkreśla, niemal sześciotygodniowy etap Rejsu Niepodległości był do tej pory najbardziej zróżnicowany, najciekawszy i najtrudniejszy pod względem pogodowym. W Japonii wymieniła się część załogi, a biała fregata płynie dalej, aby w styczniu promować nasz kraj na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, a w marcu wrócić do ojczystego portu.

„Dar Młodzieży”, odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wypłynął 20 maja 2018 roku z Gdyni i tam powróci po dziesięciu miesiącach na morzach i oceanach, odwiedzeniu 22 portów w 18 państw świata tj. RPA, Singapur, Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. We wszystkich miejscach, w których cumuje statek, obecny jest nasz kraj symbolizowany przez żaglowiec i biało – czerwoną banderę.

pasek1

Rejs Niepodległości zorganizowano przy współpracy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl oraz wsparciu finansowemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Załogę tworzą nie tylko studenci – przyszli marynarze, ale również laureaci ogólnopolskiego konkursu, który odbył się w Warszawie. Rejs to wyjątkowa inicjatywa służąca promocji Polski oraz jej kultury i historii na arenie międzynarodowej, a jego przesłaniem jest nie tylko zaakcentowanie wyjątkowej rocznicy obchodzonej przez Polonię na całym świecie, ale też udział w wielkim święcie młodości na spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Panamie w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 roku.

pasek2

Absolwentka WSTiE Aleksandra Fabin uczestniczyła w VI etapie Rejsu Niepodległości, który rozpoczął się 9 października 2018 roku w Singapurze i zakończył 15 listopada 2018 roku w Japonii. W czasie morskiej przygody nie tylko pracowała w systemie wachtowym, poznała życie na żaglowcu, wspinała się na grotmaszt i reje, ale również stawiała żagle i przeżyła sztorm – słynną „dziesiątkę” w skali Beauforta. Na wybrany przez nią etap Rejsu przypadł także ten najważniejszy dzień historycznej podróży. Właśnie 11 listopada - w Święto Niepodległości - „Dr Młodzieży” po paradzie rejowej zacumował w Osace, gdzie został gorąco przyjęty przez gospodarzy. Pod japońskim niebem odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”, odprawiono Mszę św. za Ojczyznę, a statek udostępniono dla zwiedzających.

W historii polskiej fregaty to trzecia wizyta w Osace. Wcześniejsze odbyły się w 1983 r. - w czasie pierwszej międzykontynentalnej podróży fregaty oraz w 1997 r. - w czasie wielkich azjatyckich, dwuetapowych regat na trasie Hongkong – Okinawa i Kagoshima – Osaka.

pasek3