„A SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM”

zajawka„Nic nie uległo takiej dewaluacji w naszych czasach jak słowo. Słowa bolą, ranią, bywają przedmiotem manipulacji, nie przekazują prawdy, są zmienne, agresywne, złe. Jest ich wokół nas coraz więcej – zalewają nas, atakują, niepokoją, przerażają, niszczą. Przestajemy je rozumieć. Tracimy wrażliwość i słuch. Jesteśmy głusi na Słowo, które było na początku…”tak rozpoczęli studenci swój program przygotowany specjalnie na tegoroczne spotkanie opłatkowe. Przy blasku świec recytowali wiersze Anny Kamieńskiej, śpiewali kolędy, a pracownicy uczelni – w roku świętowania Niepodległości – przypomnieli, jak obchodzono Wigilię Bożego Narodzenia przed stu laty. Przywołali słowa, które w utraconej ojczyźnie, na zesłaniu czy emigracji, były dla naszych rodaków zarówno symbolem cierpliwego oczekiwania na narodziny Mesjasza, jak i na odrodzenie się niepodległej Polski – po 123 latach niewoli.

W połowie grudnia zaproszeni goście, pracownicy naszej uczelni oraz liczna grupa studentów i absolwentów po raz ostatni w tym roku odwiedziła progi naszej uczelni. Wśród przedstawicieli władz nie zabrakło Pana Rektora prof. Marka Łabaja, Pani Kanclerz Marii Grzechynki oraz Pana dra Krzysztofa Borkowskiego, którzy skierowali do wszystkich wzruszające życzenia świąteczne i noworoczne.

pasek1

Jak każe tradycja, na scenie pojawili się Maryja z Józefem, Aniołowie i kolędnicy wykonawcy pięknych kolęd zaśpiewanych w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Duże wrażenie wywarła piosenka Jacka Kaczmarskiego inspirowana obrazem Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”, a także prezentacja pokazująca cierpienie zesłańców oraz trudną drogę Polaków do niepodległości.

pasek2

Ważnym punktem spotkania było obejrzenie filmu promującego WSTiE przygotowanego przez studentów I roku oraz prezentacji multimedialnych o zaangażowaniu wolontariuszy w okresie przedświątecznym. Warto przypomnieć, że nie tylko współpracują oni z Fundacją Anny Dymnej, wspierają chorych i potrzebujących, uczestniczą w akcji krwiodawstwa, ale też pamiętają o maluchach i odwiedzają z mikołajkowym orszakiem suskie przedszkola.

pasek3

Moment wzruszający każdej wigilii to dzielenie się opłatkiem – jedna z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Przy blasku choinki także i w tym roku wypowiedziano wiele ciepłych słów i serdecznych życzeń, a potem, przy suto zastawionym stole – wigilijnej rybie, łazankach, pierogach i pysznych słodkościach – długo toczyły się rozmowy i ożywały wspomnienia.

DO SIEGO ROKU!

pasek4