“10 YEARS ANNIVERSARY BRIDGE”– STUDENCI WSTIE NA LITWIE

zajawkaWśród wielu zmian zachodzących w ostatnich latach w edukacji akademickiej w Polsce do najistotniejszych należy umiędzynarodowienie procesu kształcenia. Jedną z jego form jest mobilność studentów, wykładowców i innych pracowników wyższych uczelni w ramach programu Erasmus+. W czasie studiów wielu studentów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii decyduje się na wyjazd zagraniczny w celu poznania innego systemu nauczania, pogłębienia znajomości językaczy wymiany poglądów z rówieśnikami z innych krajów. W dniach od 8 do 15 października 2017 rokustudenci naszej uczelni przebywali w Kłajpedzie na Litwie. Gospodarzami spotkania, które odbywało się pod tytułem „10 years anniversary bridge”, byli młodzi ludzie z Klaipedos Valstybine Kolegiji.

pasek1a

Pierwsza w nowym roku akademickim mobilność zagraniczna młodzieży odbyła się następnego dnia po uroczystej inauguracji. Studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii wyjechali na Litwę, gdzie dokonali m.in. podsumowania 10-letniej współpracy w celu budowania mostów porozumienia między naszymi uczelniami partnerskimi. Organizatorem przedsięwzięcia był Państwowy Uniwersytet Nauk Stosowanych, trzeci największy uniwersytet na Litwie, cieszący się uznaniem na rynku edukacyjnym, a  działający w jednym z najważniejszych portowych miast – w Kłajpedzie. Tym, co łączy go z WSTiE, jest ukierunkowanie na praktyczne umiejętności zdobywane przez studentów w czasie trwania studiów.

W czasie tygodniowej wymiany studenci realizowali blok zajęć tematycznych związanych z historią i efektami bilateralnej współpracy polsko-litewskiej, a także uczestniczyli w warsztatach poświęconych prezentacji kultury, tradycji, historii oraz dań  narodowych Polski i Litwy. Zajęcia odbywały się zarówno na terenie uczelni, jak również w mieście, gdzie swą siedzibę ma KlaipedosValstybineKolegiji. Dzięki temu studenci WSTiE zwiedzili Kłajpedę, największe nadmorskie miasto Litwy, będące świetnym punktem wypadowym na Mierzeję Kurońską. Co jednak najważniejsze – mimo niesprzyjającej, pochmurnej i deszczowej aury  studentów nie opuszczał dobry humor. Litewską przygodę uważają za bardzo udaną i już czekają na kolejną szansę wyjazdu, która stwarza im niepowtarzalną możliwość poznania kultury oraz mieszkanców innych państw, co w istocie przekłada się na fakt bycia obywatelem Europy.

pasek2