ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO KRAKOWA. ARCHITEKTURA I TWÓRCY MIASTA IDEALNEGO.

Pod takim tytułem 26 stycznia 2017 r. odbył się wykład inaugurujący kolejny rok zajęć Uniwersytetu III Wieku WSTiE.

Leszek J. Sibila, historyk, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, autor kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych, znany jest przede wszystkim jako kurator i autor wystaw o tematyce nowohuckiej: „W pełnym kadrze. Nowa Huta w fotografii Henryka Hermanowicza” (wspólnie z Maciejem Miezianem); „U progu wolności. Nowa Huta w latach 1980–1989”; „Nowa Huta – architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty”; „Nowohucki design. Historia wnętrz i ich twórcy w latach 1949–1959”; „Kryptonim Gigant. Dzieje nowohuckiego kombinatu w latach 1949–1958” oraz wystawy „Moja Nowa Huta. 1949–2009. Wystawa jubileuszowa”.  Jest także autorem katalogów i publikacji o Nowej Hucie, m.in.: „Muzeum Rozproszone Nowej Huty. Przewodnik”; „Przeszłość i wizja. Muzeum Rozproszone Nowej Huty” (red. naukowa wspólnie z Jackiem Salwińskim).

Wykład Leszka Sibili, przedstawiony z wielką swadą, urozmaicony anegdotami oraz zilustrowany starymi fotografiami,  spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy.  Wielu z nich pamięta lata 50. XX wieku i czas budowy Nowej Huty - „pierwszego pomnika socjalizmu”. Nową Hutę zaprojektowano zbudowano od podstaw, a budowę rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1949–1951 było to samodzielne miasto, od 1 stycznia 1951 włączono ją do Krakowa jako jedną z jego dzielnic. Zbudowano ją dla pracowników mającego powstać kombinatu metalurgicznego (do 1990 r. pod nazwą Huta im. Lenina,) która od powstania w 1954  jest największym zakładem przemysłowym Nowej Huty. Historię budowy Nowej Huty dokumentuje muzeum Dzieje Nowej Huty, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie wpisami do indeksów, a rozmowy seniorów przy kawie i herbacie przedłużyły to niezwykle miłe spotkanie, w którym uczestniczyła liczna grupa nowych słuchaczy.