Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

UTW NA SZLAKU MAŁOPOLSKIEJ WSI PACHNĄCEJ ZIOŁAMI

DSC 1043Na Szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami można poczuć zapachy mięty, tymianku czy oregano. Można przekonać się, jak bezcenne dla naszego zdrowia (i kuchni) są takie rośliny, jak: melisa, kolendra, lubczyk, mięta, rozmaryn, szałwia, lawenda czy mniszek lekarski.

Ten niezwykle atrakcyjny szlak turystyczny objął 20 gospodarstw agroturystycznych, w których uprawia się zioła tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. Właściciele tych gospodarstw posiadają wiedzę – teoretyczną i praktyczną – o uprawianych w ich ogrodach ziołowych roślinach.

16 czerwca 2016 r. członkowie UTW WSTiE wybrali się wraz z panią Bożeną Srebro, prezes Sądeckiej Organizacji Turystycznej i pomysłodawczyni Szlaku, do jednego z takich gospodarstw – Willi Jasnej w Czorsztynie. Obiekt jest położony nad ruinami Zamku Czorsztyńskiego. Stąd rozpościerają się piękne widoki na Trzy Korony, Tatry, Zamek Niedzicki i Jezioro Czorsztyńskie. Ale w tym dniu odwiedzających interesował przede wszystkim dydaktyczny ogródek z ziołami przyprawowymi i leczniczymi. Po zajmującym wykładzie na temat zastosowania poszczególnych roślin oraz długiej serii pytań i dyskusji na temat zdrowego odżywiania, uczestnicy mogli skosztować przygotowanych przez gospodynię tego miejsca potraw z dodatkiem świeżych ziół. Mogli też zobaczyć wyrób tradycyjnego chleba z dodatkiem ziół i ziaren oraz skosztować domowych nalewek. Uczestnicy otrzymali przepisy na wszystkie prezentowane smakowitości. Wszyscy byli pod wrażeniem niezwykłości tego miejsca i życzliwości gospodarzy. Na pewno tu wrócimy – stwierdzili, opuszczając gościnną Willę Jasną.