BÓG ZNÓW SIĘ NAM RODZI,

A MOC ZŁA TRUCHLEJE…

Okres Bożego Narodzenia to czas obfitości spotkań, suto zastawionych stołów, bogactwa smaków, prezentów i radości, czas dobrych życzeń i odpoczynku. Czas, który już nie biegnie, ale sączy się powoli i jest bezcenny. Czas, gdy rokrocznie Wyższa Szkoła Turystki i Ekologii organizuje spotkanie opłatkowe społeczności akademickiej przy wigilijnym stole. Niezwykły klimat bliskich już Świąt sprzyja refleksji, wspomnieniom i rozmowom.

W piątek 18 grudnia 2015 r. zaproszeni goście oraz liczna grupa studentów i absolwentów po raz ostatni w tym roku odwiedziła progi swojej uczelni. Wśród przedstawicieli władz nie zabrakło Pana Rektora Janusza Sondla, Pani Kanclerz Marii Grzechynki, Pana dra Krzysztof Borkowskiego oraz Pana Dziekana dra Bartłomieja Walasa, którzy skierowali do wszystkich wzruszające życzenia świąteczne i noworoczne. Do życzeń dołączył się gość z zagranicy, z uczelni partnerskiej Károly Róbert Főiskola z Węgier, prof. Sandora Nemethy.

O oprawę artystyczną zadbała sekcja teatralna, chór studentów z Ukrainy oraz samorząd studencki. Przygotowali krótki spektakl poetycki pt. „Cicha noc się ścieli” i zaprosili wszystkich do Betlejem.

„Otul się magią świątecznego dnia jak ciepłym szalem. Kolorowymi lampkami na choince naciesz oczy, dźwiękami kolęd uraduj uszy, serce wypełnij serdecznościami z otrzymanych kart świątecznych. Zapomnij o wszystkim, co smuci i boli. Pamiętaj, że w skromnej, surowej, betlejemskiej stajni wydarzył się prawdziwy cud. W noc, która zmieniła historię świata, narodził się Bóg. Dziś mamy nadzieję, że Bóg narodzi się również w naszych sercach.”

Jak każe tradycja, na scenie pojawili się Maryja z Józefem, Aniołowie i kolędnicy, a wśród nich Pasterz w góralskim stroju:

Kiebyś przyseł do nos, Jezu

byłbyś sobie Panem,

Cemuś się to nie narodził

Tu – pomiędzy nami?

Wzieni by Cie wartko do izby

dobrzy ludzie sami,

a Ty byś se gazdowoł

między studentami. Hej!

Studenci z Ukrainy przygotowali wspaniałą składankę ukraińskich, polskich, ale także angielskich kolęd i wprowadzili słuchaczy w nastrój kolędowania.

Po skończonym przedstawieniu nadszedł czas na moment najbardziej wzruszający, czyli dzielenie się opłatkiem. Dobre życzenia są rodzajem błogosławieństwa, dlatego życzono sobie nawzajem długo i serdecznie, a ciepłe słowa trafiały dokładnie w potrzeby serca, jakby były wcześniej zamówione. Przy wigilijnej rybie, barszczu, krokietach, pierogach i pysznych słodkościach długo toczyły się rozmowy i ożywały wspomnienia.

Najbardziej wyczekiwanym punktem spotkania było obejrzenie prezentacji multimedialnej i ogłoszenie wyników Konkursu na najciekawsze sprawozdanie z praktyk. Laureatką została Gabriela Guńka, która w nagrodę wyjedzie na wspaniałą wycieczkę do Wiednia. Gratulujemy!