Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2014/2015 W WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII

 

Zakończył się kolejny rok akademicki na najlepszej uczelni kształcącej kadry dla branży turystycznej. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, która po raz drugi z rzędu zajęła najwyższe miejsce w rankingu uczelni wyższych, pożegnała dużą grupę absolwentów studiów licencjackich i magisterskich. – To był rok trudny, ze względu na niż demograficzny, ale też rok sukcesów i osiągnięć – powiedział Rektor WSTiE prof. Janusz Sondel podczas uroczystości, która odbyła się w Zamku Suskim 12 czerwca br. Uroczystość zgromadziła liczne grono studentów, wykładowców i absolwentów oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Przybyli m.in.: Starosta Powiatu Suskiego Józef Bałos, a w imieniu Burmistrza – Sekretarz Gminy Tadeusz Woźniak.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

Po raz kolejny WSTiE zdobyła I miejsce w prestiżowym rankingu polskich uczelni kształcących na kierunkach turystycznych. W tym roku stworzono nową kategorię, która wydaje się najważniejsza – łączy bowiem dwa wymiary kształcenia: profil akademicki i praktyczny. To prestiżowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla jakości kształcenia uczelni, która posiada liczne osiągnięcia i szczyci się znakomita kadrą – powiedział Pan Rektor. W swoim przemówieniu podkreślił, że mimo niekorzystnych prognoz związanych z malejącą liczbą kandydatów, liczna grupa młodych ludzi, także z zagranicy, rozpoczęła studia, a absolwenci ukończyli je w terminie.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

Kanclerz Maria Grzechynka wyznała, że uroczystość zakończenia roku akademickiego zawsze ma dla niej charakter wyjątkowy i jest okazją do podziękowania młodzieży, która daje piękne świadectwo, że warto się uczyć. Powiedziała, że studenci są w WSTiE najważniejszą częścią społeczności akademickiej i podziękowała za indywidualny wkład w budowanie marki uczelni. Pani Kanclerz zachęciła też absolwentów studiów licencjackich do dalszego kształcenia, zdobywania doświadczenia oraz do pracy nad rozwojem ścieżki zawodowej. O tym, że nieustannie należy podnosić swoje kwalifikacje mówili też dr Krzysztof Borkowski oraz Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji dr Bartłomiej Walas, który wskazał na stale rosnącą jakość kształcenia oraz nowe propozycje edukacyjne tworzone w oparciu o aktualne trendy w branży. Starosta Józef Bałos podkreślał, jak ważne w dzisiejszych czasach jest wykształcenie i dobre przygotowanie do pracy w wybranym zawodzie. Podziękował studentom za podejmowanie inicjatyw współpracy z Radą Powiatu oraz życzył wielu sukcesów. O wieloletniej już współpracy uczelni z Miastem przypomniał Sekretarz Gminy Tadeusz Woźniak, który w imieniu Burmistrza i Rady Miasta życzył nowym absolwentom, aby odważnie sięgali po swoje marzenia i realizowali zamierzone cele.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

W imieniu absolwentów studiów licencjackich Wydziału Turystyki i Rekreacji przemawiali Ilona Adler i Ivan Tymofeiev. Ilona wspominała, że kiedyś była osobą nieśmiałą i to właśnie WSTiE zachęciła ją do rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Ważnym doświadczeniem był dla niej pilotaż do Francji, gdzie pod okiem profesjonalistów uczyła się zawodu pilota wycieczek. Ivan, student z Ukrainy, mówił o tym, jak ciepło i przyjaźnie przyjęła go Polska, nazywając nasz kraj drugim domem. Dziękował wszystkim, którzy umożliwili mu zaadaptowanie się w Polsce. Mówił też o swoich praktykach na Wyspach Kanaryjskich i Majorce, gdzie nauczył się kolejno zawodu animatora czasu wolnego i recepcjonisty. W imieniu swoich rodaków przekazał także podziękowania dla Pani Kanclerz od Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo”, społecznej organizacji „Pomoc Dzieciom Bohaterów” oraz społecznej organizacji „Swij za Swoho” za zorganizowanie zbiórki odzieży i żywności dla mieszkańców Ukrainy, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

W imieniu Samorządu Studenckiego przemawiała Gabriela Guńka, która przypomniała najważniejsze akcje organizowane w minionym roku m.in. wolontariat, akcję honorowego krwiodawstwa, współpracę z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” czy Kickonalia 2015. Opowiedziała również o swoim stażu w Parlamencie Europejskim, gdzie pracowała jako asystentka jednego z europosłów. Podkreśliła znaczenie praktyk zawodowych, które studenci odbywają w takich krajach jak: USA, Hiszpania, Malta, Irlandia, Niemcy, Francja, Tunezja, Turcja, Egipt, Włochy, Grecja. Wymieniła najważniejsze korzyści z takich wyjazdów, do których zaliczyła: świetne warunki pracy, rozwijanie umiejętności językowych, współpraca z ludźmi posiadającymi międzynarodowe doświadczenie w pracy w hotelarstwie, atrakcyjne kieszonkowe, bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

Bożena Truszkowska, absolwentka studiów magisterskich, mówiła o doświadczeniu, jakie zdobyła przez 5 lat, wyjeżdżając na praktyki, pilotaże, pracując w kole naukowym i w samorządzie studenckim. Opowiedziała o wysokim poziomie kształcenia, doskonałej kadrze wykładowców i bogatej ofercie przedmiotów, które są przydatne w branży turystycznej. Na zakończenie swojego przemówienia zapewniła, że jest dumna z dokonanego przed laty wyboru suskiej Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii i zawsze będzie mile wspominać ludzi, których mogła tu spotkać i poznać. Złożyła tegorocznym absolwentom serdecznie gratulacje i życzyła wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Zakończenie roku akademickiego 2015 wstie

 

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i rozdanie nagród za bardzo dobre wyniki w nauce, a także nagród dla studentów zaangażowanych w działalność na rzecz uczelni.

Wyróżnienia otrzymali:

Wydział Turystyki i Rekreacji, studia licencjackie: Ilona Adler, Ivan Tymofeiev, Adrian Piwowar i Jan Woźny; studia magisterskie: Anna Krajnik-Migas, Bożena Truszkowska, Mirosław Pawlus, Anna Stehura i Karolina Niewiadomska. Praca magisterska Mirosława Pawlusa została wysłana na konkurs na najlepszą pracę o zagospodarowaniu turystycznym.

Wydział Informatyki: Szymon Góralczyk.

Na koniec Pan Rektor zaprosił wszystkich obecnych na uroczystości do pamiątkowych zdjęć, wspomnień z mijającego roku akademickiego oraz rozmów nad perspektywami dalszego rozwoju uczelni.