GRONO ABSOLWENTÓW WSTIE POWIĘKSZYŁO SIĘ O KOLEJNYCH INŻYNIERÓW

21 marca br. odbyły się obrony prac dyplomowych na kierunku informatyka. Kolejna grupa dyplomantów opuściła mury naszej uczelni. Z satysfakcją należy odnotować wysoki poziom prac inżynierskich oraz dobre przygotowanie studentów do egzaminu dyplomowego. Wszystkie prace miały aspekt praktyczny – dotyczyły urządzeń i modeli elektronicznych, oprogramowania o praktycznym zastosowaniu bądź konkretnych rozwiązań dla przemysłu. Wśród tytułów obronionych prac są m. in.: „System zarządzania flotą pojazdów w przedsiębiorstwie”, „Rozwiązania umożliwiające optymalizowanie cięcia materiałów występujących w formie arkuszy lub płyt”, „Oprogramowanie mobilnego systemu wbudowanego do rejestracji czasu pracy”. O tym, że WSTiE kształci praktycznie, mówi Szymon Góralczyk, tegoroczny absolwent.

– Z perspektywy minionych trzech i pół roku mogę podsumować okres studiów na Wydziale Informatyki WSTiE jako czas bardzo dobry. – mówi Szymon Góralczyk. –Wybrałem WSTiE, bo mieszkając w Wadowicach mam zdecydowanie bliżej niż do Krakowa, a poziom edukacji jest wg mnie porównywalny. Już na starcie miałem oszczędność czasu i pieniędzy oraz przekonanie, że tu naprawdę nauczę się informatyki.

Studia informatyka, wstie

Dlaczego wybrał ten kierunek? Po pierwsze z racji na zainteresowania, a po drugie z przeświadczenia, że ta dziedzina jest absolutnie przyszłościowa. Specjaliści z obszaru IT są ciągle poszukiwani do pracy we wszystkich branżach, które w swojej działalności wykorzystują innowacyjne technologie internetowe i mobilne. Szymon jest przekonany, że w perspektywie najbliższych kilkunastu lat wśród zawodów technicznych najbardziej poszukiwani będą wysoko wyspecjalizowani informatycy.

Aby zrealizować plany zawodowe, trzeba przejść niełatwą drogę edukacyjną. Najpierw są 7-semestralne studia inżynierskie, gdzie studenci na własnej skórze przekonują się, że matematyka jest królową nauk. A potem egzamin dyplomowy: – Uczelnia w odpowiedni sposób przygotowała nas do obrony. – stwierdza Szymon Góralczyk. – Seminaria umożliwiły nam napisanie pracy rozszerzającej nasze informatyczne horyzonty, na co bez wątpienia wpływ miał promotor. Praca inżynierska Szymona, pisana z kolegą Przemkiem Kleszczem, dotyczyła oprogramowania mobilnego systemu wbudowanego do nawigacji w pieszej turystyce górskiej. Promotor, dr inż. Andrzej Skoczeń, specjalista w zakresie fizyki, związany m. in. z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii, ocenił pracę jako bardzo dobrą.

– Z pewnością będę kontynuować studia informatyczne oraz swoją zawodową przygodę z informatyką – podsumowuje Szymon. – Ponad trzy lata spędzone w suskiej uczelni będę zawsze wspominał jako czas, który pozwolił mi skrystalizować zainteresowania oraz zdobyć specjalistyczną wiedzę.

Studia informatyka, wstie