TWORZENIE PARTNERSTWA STRATEGICZNYCH
SZANSĄ DLA ROZWOJU EDUKACJI NA RYNKU EUROPEJSKIEGO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Partnerstwo Strategiczne, wstie

W dniach 2 i 3 marca bieżącego roku podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii podjęta została inicjatywa utworzenia Partnerstw Strategicznych na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego przy współpracy 28 uczelni z różnych krajów Unii Europejskiej takich jak m.in.: Szwecja, Francja, Węgry, Słowacja, Włochy oraz Wielka Brytania.

W dyskusji na temat priorytetów projektu wynikających z Akcji 2 programu Erasmus+ na lata 2014-2020 przedstawiciele uczelni z 8 krajów wyrazili swoje opinie. Kluczową rolę w tworzeniu nowych innowacyjnych programów nauczania stanowić będzie przede wszystkim doświadczenie i wiedza praktyczna związana z profilami specjalistycznymi poszczególnych uczelni. Dzięki współpracy na tak szeroką skalę nastąpi wymiana dobrych praktyk w zakresie nowoczesnych metod i technik nauczania w ślad za którymi pójdzie zwiększenie mobilności studentów i kadry naukowej instytucji partnerskich.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obecnego rynku pracy, uczelnie tworząc międzynarodowe programy studiów, dadzą możliwość zwiększenia dostępności do wiedzy i doświadczenia. Budowanie nowoczesnych sieci powiązań i platform przekazywania wiedzy w oparciu o mobilność wirtualną zwiększa perspektywy oraz horyzonty młodych ludzi, którzy przygotowują się do wejścia na trudny rynek pracy.

Spotkanie w murach WSTiE zaowocowało nie tylko nową inicjatywą utworzenia szerokiego międzynarodowego partnerstwa, ale także wieloma nowymi pomysłami i rozwiązaniami, w które Partnerzy zamierzają się w najbliższym czasie zaangażować.

Partnerstwo Strategiczne, wstie