Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE…

Wkrótce Wigilia, stół, biały opłatek, na pierwszą gwiazdę czekanie z weselem.
I ta nadzieja, że się Bóg narodzi dziś w naszych sercach jak kiedyś w Betlejem.

O tym, że piękny zwyczaj spotkań opłatkowych przy świątecznym stole ma już 20 lat, przypomniała Pani Kanclerz Maria Grzechynka. Wraz z Panem Rektorem prof. Januszem Sondlem i Panem dr. Krzysztofem Borkowskim skierowała życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia do wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie opłatkowe. O oprawę artystyczną uroczystości, która odbyła się w sobotę 13 grudnia 2014 roku, zadbała sekcja teatralna oraz chóry studenckie. Kolędowanie rozbrzmiewające w języku polskim, angielskim, ukraińskim pokazało, że pasja śpiewania łączy nie tylko pokolenia, ale i narody.


– „Jesteśmy dumni z naszych tradycji, bo są one oprawą ważnych wydarzeń celebrowanych w naszym życiu i pomagają odróżnić te szczególne dni od dni zwyczajnych. Wierzymy głęboko, że tradycja nie przesłania nam jednak prawdziwego znaczenia świąt i mimo gorączkowych przygotowań nie zapomnimy o ich istocie. Bliskość Boga nie jest utopią czy jedynie intelektualnym wymysłem, Bóg rodzi się w prostocie i ubóstwie, przyjmuje wszystkie trudne doświadczenia, z którymi zmaga się człowiek.” – tak rozpoczęli swoje przemówienie przedstawiciele samorządu. Wkrótce na sali zaroiło się od Aniołów, zajaśniała Gwiazda Betlejemska, a Maryja z Józefem złożyli w żłóbku Bożą Dziecinę. Szczególnie wzruszającym momentem wystąpień była przepiękna deklamacja wierszy C. K. Norwida, J. Lechonia, L. Staffa, K. K. Baczyńskiego w wykonaniu studentów ze Wschodu.

Życzenia studentów zabrzmiały w języku polskim i ukraińskim, a złożyli je przedstawiciele Samorządu – przewodniczący Szymon Orski i Gabriela Guńka oraz Ivan Tymofeeve i Svietlana Dovbysch:

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia…
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

 

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia zapadnie w pamięć, a Nowy Rok przyniesie pomyślność i szczęście.
Niech nikomu nie dokucza samotność, a przyjaciele zawsze niech będą na wyciągnięcie ręki.
Niech nam wszystkim błogosławi Boże Dziecię nie tylko dzisiaj, ale zawsze.  


 


Pięknie zastawiony stół wabił kolorami i zapachami, ale po spektaklu nadszedł czas na moment najbardziej wyczekiwany, czyli dzielenie się opłatkiem. Dobre i ciepłe słowa życzeń trafiały dokładnie w potrzeby serca, jakby były wcześniej zamówione.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.


Po uroczystej kolacji Pani Kanclerz Maria Grzechynka oraz Pan dr Artur Kurek ogłosili wyniki konkursu na najciekawsze sprawozdanie z praktyk. 
Laureatką została Inez Lichończak studentka II roku Turystyki i rekreacji, która w nagrodę pojedzie do Pragi. Wyróżnienia zdobyli: Ruslana Ivanova, studentka studiów podyplomowych oraz absolwent studiów magisterskich Dawid Mucha. Gratulujemy!