AMBASADOR KAZACHSTANU
W WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Na zaproszenie władz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii gościł w naszej uczelni  Ambasador Kazachstanu Yerik Utembayev. 3 marca podczas spotkania ze studentami i wykładowcami WSTiE na zamku suskim ambasador przekonywał, że sukces kraju tkwi w bardzo dobrze wykształconych obywatelach, dlatego nakłady na naukę i edukację powinny być inwestycją najważniejszą. Podkreślił, że w Kazachstanie stawia się na młodzież, dlatego stwarza się jej wszelkie możliwości, aby realizowali ambitne marzenia. Przypomniał, że stolica Kazachstanu – Astana została gospodarzem EXPO 2017. Ponieważ Kazachstan rozwija sektor turystyczny, poszukuje na świecie najlepszych przykładów, które wpisują się w strategię rozwoju tego kraju.Ponieważ WSTiE od lat znajduje się w ścisłej czołówce uczelni kształcących pracowników branży turystycznej, Yerik Utembayev interesował się edukacją w WSTiE, aktywnościami uczelni na arenie międzynarodowej oraz łączeniem nauki z praktyką.

Ambasador Kazachstanu, studia, wstie
Uczelnia, promując Małopolskę, zaprezentowała kilka największych atrakcji turystycznych: Zakopane (konkurent kazachskiej Ałmaty w ubieganiu się o organizację zimowej olimpiady w 2022 r.), Kalwarię Zebrzydowską – zespół zabytkowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Wadowice ­ – miasto związane z papieżem-Polakiem oraz Kraków.

Ambasador podkreślił, że jest oczarowany atmosferą gościnności uczelni i otwartością młodzieży akademickiej. Był pod wrażeniem potencjału turystycznego Małopolski, innowacyjnych produktów turystycznych oraz tempa rozwoju regionu. Na ręce Kanclerz WSTiE Marii Grzechynki złożył propozycję współpracy oraz zaproszenie do Kazachstanu na Forum Regionów. Wizyta Yerika Utembayeva w Suchej Beskidzkiej była efektem tegorocznej delegacji WSTiE w Astanie i nawiązania kontaktów partnerskich. Państwo, które powstało w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, z ogromnymi złożami ropy naftowej, gazu oraz innych surowców naturalnych, rozwija się w ogromnym tempie. W najbliższym czasie zamierza postawić na rozwój branży turystycznej, a Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej ma szansę odegrać w tych planach ważną rolę.