UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Uniwersytet Trzeciego Wieku to najnowsze przedsięwzięcie Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, która szeroko pojętą działalność edukacyjną i społeczną ukierunkowała również na osoby starsze pragnące rozwijać wiedzę. Uczelnia od wielu lat podejmuje różne inicjatywy, wspiera aktywność seniorów i integruje pokolenia. Jako ambasador Suchej Beskidzkiej i regionu w kontaktach międzynarodowych zachęca ich również do zakładania stowarzyszeń oraz aplikowania o fundusze europejskie w ramach różnych projektów. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta inauguracja UTW, która odbyła się w piątek, 24 stycznia br. na zamku suskim w obecności władz uczelni, przedstawicieli instytucji i placówek oświatowych oraz włodarzy miasta. Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi; przybyli nie tylko seniorzy, ale też studenci i absolwenci.

Uniwersytet Trzeciego Wieku, wstie
 WSTiE, jako najlepsza wyższa szkoła turystyczna w Polsce w roku 2013, skupia wokół siebie grono wykładowców, naukowców oraz ludzi kultury. Ten potencjał twórczy stanowi wielką wartość, dlatego wykłady i zajęcia na UTW będą prowadzone przez nauczycieli akademickich, ale też zaproszonych ekspertów, osobistości życia społecznego i naukowego, ludzi mediów, artystów, pasjonatów. Takie informacje przekazali w swoich wystąpieniach: rektor prof. Janusz Sondel, kanclerz Maria Grzechynka oraz dr Krzysztof Borkowski, przekonując, że okres jesieni życia nie zwalnia z pracy nad sobą, korzystania z uroków życia, podejmowania nowych wyznań. Przypomnieli też, że wielu znanych ludzi osiągnęło największe sukcesy właśnie w późniejszych latach życia, ciesząc się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym.

„Kochani Studenci UTW!

Nie bójcie się marzeń! Nie lękajcie się poriomanii (niekontrolowanego popędu wędrowniczego)!” Te słowa skierował do seniorów Andrzej Lisowski, globtroter i dziennikarz z Krakowa, który postanowił zarazić ich pasją podróżowania. Podczas swojego wykładu przekonywał, że u sułtana w Brunei można zjeść śniadanie, w Tajlandii głaskać żyjące na wolności tygrysy, a po ulicach Kalkuty jeździć rikszą. Zachęcał do podjęcia decyzji o dalekich wyprawach, które są w zasięgu ręki także emerytów. Namawiał do odważnych decyzji, samodzielnej organizacji wyjazdów i realizowania marzeń. Bardzo ciekawy wykład został wzbogacony autorskimi filmami z licznych wyjazdów do najdalszych zakątków świata.

Uniwersytet Trzeciego Wieku, wstie
Międzypokoleniowe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz wymianą wrażeń. Należy mieć nadzieję, że UTW będzie odnosił sukcesy i przyczyniał się do rozwoju Suchej Beskidzkiej oraz sąsiednich miejscowości. Wielu tutejszych mieszkańców to przecież ludzie, którzy potrafią smakować życie i doceniać jego najpiękniejsze aspekty. Ludzie, którzy wiedzą, że największą wartością w jesieni życia jest kontakt z drugim człowiekiem, wzajemne wsparcie oraz sprawność intelektualna.