SPOTKANIE OPŁATKOWE 2013

„Kiedy mróz oczyszcza powietrze tak, że gwiazdy lśnią jeszcze intensywniej, zwracamy swoje myśli ku nadchodzącym świętom Bożego Narodzenia. Które to już święta w naszym życiu? Każdy z nas dobrze to wie, ale przeżywamy je wciąż na nowo i każdego roku inaczej.” Tak rozpoczęli spotkanie opłatkowe przedstawiciele samorządu Wyższej Szkoły Turystki i Ekologii: przewodniczący Mateusz Szklarczyk i wiceprzewodnicząca Gabriela Guńka.

W piątek 13 grudnia zaproszeni goście, najliczniejsza jak dotąd grupa studentów I roku oraz studenci z Ukrainy spotkali się w Hotelu Monttis. Wśród przedstawicieli władz nie zabrakło Pana Rektora Janusza Sondla, Pani Kanclerz Marii Grzechynki, Pana dra Krzysztofa Borkowskiego oraz Pana Dziekana Bartłomieja Walasa, którzy skierowali do wszystkich życzenia świąteczne i noworoczne. Do życzeń dołączyła się Pani dr Emilia Janigowa z uczelni partnerskiej – Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji.

alt

O oprawę artystyczną spotkania przy wigilijnym stole zadbała sekcja teatralna i muzyczna. Studenci przygotowali spektakl teatralny „Noc wigilijna” oparty na poezji współczesnej oraz własnych doświadczeniach związanych z okresem bożonarodzeniowym.

Pada wigilijny śnieg i puchową kołdrą przykrywa to, co nieważne.
Zasypuje nasze złości i chciwość, białą warstwą przykrywa pychę i zawiść,
i wszystko, co nas oddala od ludzi, jakby chciał oczyścić wszystkie dawne sprawy, od których jeszcze dziś wilgotnieją oczy.
Pierwsze gwiazdy oznajmiają światu Dobrą Nowinę zrodzoną we wnętrzu każdego serca. Cichutko, po raz kolejny Bóg spotyka człowieka i człowiek spotyka Boga.
Wszędzie tam, gdzie ktoś tęskni za Miłością, by móc uwierzyć, że szczęście nosi w sobie.

alt

Studenci I roku przygotowali wspaniały koncert kolęd, który przywołał klimat nadchodzących świąt sprzyjał refleksji, wspomnieniom i rozmowom.

Najbardziej wzruszającym momentem spotkania przy świątecznym stole jest zawsze dzielenie się opłatkiem. Ten piękny zwyczaj obdarowywania innych serdecznymi życzeniami szczególnie wzruszył młodych ludzi z Ukrainy, a wszystkim dał nadzieję na dobry, spokojny, szczęśliwy Nowy Rok.
Na zakończenie uroczystości prowadzący spotkanie przypomnieli, że Boże Narodzenie ma sens tylko wtedy, kiedy potrafimy odkryć i prawdziwie przeżyć ten czas spotkania Nieba z ziemią i Boga z człowiekiem. W imieniu samorządu  popłynęły życzenia: radosnych, spokojnych i błogosławionych Świąt!