BLIŻEJ STUDENTA, BLIŻEJ GOSPODARKI, BLIŻEJ ŚWIATA.
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2013/2014 W WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII

Inauguracja roku akademickiego 2013/2015, studia turystyka, informatyka, politologia, wstie
Radosne „Gaudeamus” już po raz XIII zabrzmiało na zamku suskim, inaugurując nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii. Uroczystość, która odbyła się 5 października, zgromadziła wielu znakomitych gości ze świata nauki, biznesu i polityki, z Polski i zagranicy. Wśród obecnych byli m. in.: Katarzyna Sobierajska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, senator RP Andrzej Pająk, starosta suski Tadeusz Gancarz, burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt, Józef Ratajski – sekretarz generalny Polsko-Ukraińskiej Izby Turystyki oraz Adam Mikołajczyk – Prezes Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc. Przybyli także goście z Węgier i Słowacji, z uczelni współpracujących z WSTiE. Inaugurację tradycyjnie poprzedziła Msza św.  w intencji społeczności akademickiej pod przewodnictwem ks. bpa prof. Grzegorza Rysia. Homilia krakowskiego biskupa pomocniczego była rodzajem „wykładu inauguracyjnego” o sensie poszukiwania prawdy i znaczeniu kształcenia akademickiego jako relacji mistrz-uczeń.
Bliżej studenta, bliżej gospodarki, bliżej świata – to hasło przewodnie uroczystości. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Rankingu Wiadomości Turystycznych 2013 – opiniotwórczego pisma branżowego prezentującego najważniejsze inicjatywy i trendy światowego biznesu turystycznego – znalazła się na najwyższym podium, konkurując z niepublicznymi uczelniami turystycznymi w Polsce. Odniosła podwójne zwycięstwo: w kategorii przygotowania zawodowego i potencjału naukowego. Z kolei w tegorocznym rankingu przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą, w którym oceniono 219 polskich szkół wyższych, suska uczelnia znalazła się na 2. miejscu wśród niepublicznych uczelni magisterskich w Małopolsce. Wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach to  z pewnością wynik ciężkiej pracy władz uczelni, jej pracowników oraz studentów, co w swoich wystąpieniach podkreślali rektor prof. Janusz Sondel oraz kanclerz Maria Grzechynka. Jednocześnie zadeklarowali oni, że w rozpoczynającym się roku akademickim WSTiE nie tylko utrzyma wysoką pozycję, ale będzie się nadal rozwijać, czego świadectwem jest uruchomienie we współpracy z Alternatywną Szkołą Biznesu i Rozwoju Osobowego ASBIRO innowacyjnej specjalności e-biznes i media społecznościowe będącej odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. Władze uczelni wskazały również na zasadnicze aspekty działalności: specjalizację edukacji, umiędzynarodowienie uczelni oraz innowacyjność modelu kształcenia.
Inauguracja roku akademickiego 2013/2015, studia turystyka, informatyka, politologia, , wstie
W tym kontekście szczególnie wybrzmiały słowa Katarzyny Sobierajskiej – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która w swoim wystąpieniu przekazała wyrazy uznania za wkład uczelni w profesjonalne przygotowanie kadr dla turystyki. Podkreśliła, że uczestniczy w inauguracji roku akademickiego w Suchej Beskidzkiej z ogromną przyjemnością. – WSTiE to bowiem wiarygodna marka na turystycznej i edukacyjnej mapie Polski. Świadczą o tym osiągnięcia szkoły oraz umiędzynarodowienie uczelni – zaznaczyła pani minister. Fakt ten w swych wystąpieniach odnotowali wszyscy zaproszeni goście, a w szczególności przedstawiciele władz województwa małopolskiego, powiatu suskiego oraz włodarze miasta.

W inauguracji wzięli również udział przedstawiciele środowisk naukowych oraz przedsiębiorcy, dla których dewiza uczelni: Bliżej studenta, bliżej gospodarki, bliżej świata, jest potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju edukacji. V-ce prezes i sekretarz generalny Polsko-Ukraińskiej Izby Turystyki Józef Ratajski podkreślił, jak ważna jest współpraca, którą udało się nawiązać z tak prężnie działającą uczelnią. W jego ocenie to właśnie transfer wiedzy na rynek pracy jest tym atutem, który bez wątpienia pomaga WSTiE konkurować z innymi szkołami wyższymi i, jak pokazują rankingi, wygrywać z tymi, które znajdują się w dużych ośrodkach akademickich.

Jak zwykle nie zabrakło również absolwentów – to oni w swych wystąpieniach podkreślali, jak wyjątkowym miejscem edukacji jest WSTiE. Magdalena Kmita, która po roku od uzyskania dyplomu została menedżerem jednego z krakowskich hoteli, utwierdziła swych młodszych kolegów w przekonaniu, że ich decyzja była najlepszą z możliwych. To oni, studenci I roku złożyli uroczyste przyrzeczenie i odebrali indeksy z rąk dr. Bartłomieja Walasa. Była wśród nich liczna grupa młodzieży z Ukrainy, która z szerokiej oferty polskich uczelni wybrała właśnie WSTiE. Ich starsi koledzy z Ukrainy, Rusłana Ivanova i Ivan Timofiejew, którzy pierwszy rok studiów w WSTiE mają już za sobą, stwierdzili, że nie żałują ani jednej chwili spędzonej w suskiej uczelni i poza jej murami, na praktykach studenckich i stażach w odległych zakątkach Europy. Bogata oferta praktyk zagranicznych i staży w wielu państwach Unii Europejskiej oraz USA jest kolejnym atutem uczelni.

Z kolei przedstawicielka samorządu studenckiego Katarzyna Gałka zachęcała swych młodszych kolegów do zaangażowania się w działalność sekcji naukowych i w życie społeczności studenckiej. Z pełnym przekonaniem stwierdziła, iż wybór WSTiE to właściwa decyzja, stwarzająca perspektywy edukacji na wysokim poziomie i, co ważne, szansę na karierę zawodową. Porównała uczelnię do trampoliny, z której można wzbić się na wyżyny swoich możliwości, o czym sama wielokrotnie się przekonała. To wszystko jest konsekwencją realizacji w praktyce misji uczelni, która rzeczywiście jest bliżej studenta, bliżej gospodarki i bliżej świata.. Inauguracyjne spotkanie zakończył wykład prof. dr hab. med. Mieczysława Pasowicza. „Zdrowie i medycyna – wyzwania przyszłości”.