Sukcesem zakończyły się zainicjowane przez WSTiE kilkuletnie działania władz Uczelni zmierzające do podpisania ważnej polsko-francuskiej umowy o współpracy między Powiatem Suskim a departamentem Pais de Calais . W dniach od 28 czerwca do 2 lipca 2008 r. we Francji przebywała delegacja Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii oraz Starostwa Powiatowego Suchej Beskidzkiej, a najważniejszym punktem pobytu było podpisanie umowy, która przyczyni się w przyszłości do ożywienia kontaktów, przyniesie wymierne korzyści dla szkoły i regionu. To właśnie Uczelnia, od 10 lat obecna w regionie Pais de Calais we Francji, doprowadziła do zawarcia porozumienia o partnerstwie, które dotyczy działań edukacyjnych i współpracy regionów.

Kolejne spotkanie uczestników tego międzynarodowego przedsięwzięcia miało miejsce w dniach od 9 do 11 października, kiedy to władze Nord Pais de Calais odwiedziły Suchą Beskidzką i WSTiE. W obradach uczestniczyły również władze Powiatu Żywieckiego i Powiatu Bielskiego, natomiast honory gospodarza pełniła nasza Uczelnia. W trakcie seminarium sprecyzowano założenia projektów, które będą realizowane w partnerstwach z regionem i powiatami, m.in.:

• "Międzynarodowe Warsztaty Rzemiosła Ludowego", związane z ekoturystyką, promocją produktów lokalnych i rozwojem turystyki wiejskiej;
  • "Europa za oknem", adresowany dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów;
  • "Teatr bez granic", adresowany do ośrodków dla osób niepełnosprawnych
    i ich terapeutów;
  • "Generał Maczek w walce o wolną Europę - poznając przeszłość budujemy wspólną przyszłość", adresowany do młodzieży i mieszkańców Podbabiogórza.

Przystąpienie WSTiE do realizacji ważnych i dużych projektów promujących turystykę wiejską, zaktywizuje środowiska wiejskie i wpłynie na rozwój edukacji wśród mieszkańców.

W styczniu 2009 we Francji odbędzie się kolejne seminarium z udziałem Polaków, Węgrów i Francuzów.