SPOTKANIE OPŁATKOWE 2012

„To już pora na wigilię, to już czas,
a tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
a tu jeszcze, a tu jeszcze ktoś ma przyjść,
bo przy stole wolne miejsce czeka dziś.
Gwiazdo Betlejemska – prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł.”

Czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku ma taką moc, że od lat gromadzi przy świątecznym stole ludzi,  którzy codziennie współtworzą rzeczywistość społeczności akademickiej WSTiE. Zaproszenie samorządu przyjęli wykładowcy i pracownicy uczelni, a przede wszystkim studenci, w tym młodzież z Rosji i Ukrainy.

Serdeczne i ciepłe życzenia skierowali do wszystkich Pan Rektor Janusz Sondel, Pani Kanclerz Maria Grzechynka, Pan dr Krzysztof Borkowski i Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji dr Bartłomiej Walas. Szczególnie wzruszającym momentem wystąpień była przepiękna deklamacja wiersza Bolesława Leśmiana „Matko Boska Częstochowska” w wykonaniu… Pana Rektora:

„Matka Boska Częstochowska, ubrana perłami,

Cała w zlocie i brylantach, modli się za nami.

Aniołowie podtrzymuję Jej ciężką koronę

I Jej szaty, co jak noc są gwiazdami znaczone…”

Program artystyczny pt. „Już czas…”, oparty na poezji C. K. Norwida, B. Leśmiana i ks. Jana Twardowskiego oraz pieśniach „Piwnicy pod Baranami”, przygotowali studenci z sekcji teatralnej, muzycznej i kulturalnej pod kierunkiem artystycznym Pani Joanny Fabin.

Studenci zastanawiali się, czy święta to tylko dekorowanie choinki, degustacja potraw, kolędowanie? Czego trzeba poszukać w sobie, aby odnaleźć świąteczny pokój i radość? Jaką treścią warto wypełnić swoje życie?

Międzynarodowym akcentem programu była rozmowa na temat tradycji i obrzędowości bożonarodzeniowej w Polsce i na Ukrainie. Na pytania Katarzyny Gałki odpowiadał Iwan Tymofeiev, który w imieniu młodzieży ze Wschodu złożył wszystkim życzenia świąteczne w swoim języku ojczystym.

Niech nadchodzące Święta będą czasem serdeczności i międzyludzkiej życzliwości. Niech Nowy Rok przyniesie zdrowie i pomyślność, wzbogaci o nowe, ciekawe wydarzenia, spełni marzenia osobiste, a naszą akademicką rzeczywistość uczyni fascynującą i niepowtarzalną.

Po uroczystej kolacji Pan Rektor prof. Janusz Sondel oraz Pani Kanclerz Maria Grzechynka ogłosili wyniki ostatniego konkursu – na najciekawsze sprawozdanie z praktyk. Laureatami zostali: Mateusz Szklarczyk, student II roku Turystyki i Rekreacji oraz Edyta Króliczek, studentka  III roku Turystyki i Rekreacji. Zwycięzca wyjedzie na atrakcyjny wyjazd na Sycylię, a zdobywczyni 2. lokaty – na wycieczkę do Strasburga. Studenci uczestniczący w prestiżowym programie „ECOCYCLES” otrzymali certyfikaty ukończenia międzynarodowego projektu w ramach intensywnego kursu Erasmusa i otrzymali dodatkowo 8 punktów ECTS.